travel notes . . . DaMimmo, w Bergamo  By

travel notes . . . DaMimmo, w Bergamo

DaMimmo… pyszne jedzenie i niezwykła atmosfera. Najlepsza pizza w mieście z najdłuższą tradycją, piękne wnętrze, białe obrusy… i prosecco na powitanie! 


W Bergamo, dobrego i pysznego jedzenia nie brakuje { duży post o Bergamo, z mnóstwem zdjęć znajdziecie TU } . Jest mnóstwo miejsc z pysznymi daniami, mocno rozwinięty jest ruch slow life. We Włoszech ogólnie cenione są dobra lokalne, miejscowe wytwórnie, uprawy i hodowle; tu widać też mocne ukierunkowanie na tradycyjne metody i uprawy organiczne. Szacunek dla ludzkiej pracy, małych wytwórców, i wszystkiego co rzemieślnicze – czyli z duszą powstałe jest bardzo widoczny.

Mimo mnogości miejsc z pysznościami, to się wyróżnia. Restauracja, gdzie naprawdę czuje się wielkie zaangażowanie i dedykację. DaMimmo.
Znajdziecie tu włoskie klasyki, przysmaki regionalne z okolic Bergamo, a także smaki kalabryjskie i sycylijskie – południowe, te na których wychował się założyciel pochodzący z Kalabrii, i które darzył największym sentymentem.

DaMimmo, co oznacza 'U Mimmo’, to autorska restauracja i pizzeria założona w 1956 roku przez Kalabryjczyka, który był Chefem w mediolańskiej restauracji i mistrzem pizzy. Jednak jego marzeniem było założyć własną restaurację i serwować w niej dania, które znał z domu rodzinnego. Ponieważ nie było go stać na otworzenie restauracji w Mediolanie, zdecydował się na “małą restaurację w górskiej wiosce” – w Bergamo…
Mimmo Amadeo zdecydował się na założenie tej restauracji mając bardzo ograniczone możliwości finansowe; dość na tym, że nawet nie miał samochodu, żeby dostarczać produkty do tej restauracji i zaopatrywał ją motorowerem. Ten motorower wówczas to nie pojazd, jaki sobie dziś wyobrażamy, tylko po prostu rower z małym silniczkiem spalinowym.

Zakładając restaurację Mimmo pragnął częstować gości daniami, które znał z domu, do których był przyzwyczajony oraz które uwielbiał. Z domu, czyli z Kalabrii. Warto też wspomnieć, że jego mama bardzo pysznie gotowała, a pochodziła z Sycylii, więc w domu królowała mieszanka kuchni kalabryjskiej i sycylijskiej. Mimmo wychował się na tej kombinacji i ta baza stała się podstawą jego gotowania – i kuchni jego nowej własnej restauracji.

Na początku działalności i przez kolejne lata napotkał wiele problemów z zaopatrzeniem: na północy Włoch po prostu nie było odpowiednich produktów, na przykład mozzarelli, owoców morza…
To co mógł, sprowadzał sprowadzał z Mediolanu { swoim motorowerem }, ale nie wszystko było dostępne.
Z czasem spotkał innych pasjonatów, na przykład Teodosio, pochodzącego z Bari { w południowym regionie Apulii }, który zaczął produkować mozzarellę w okolicach Bergamo. Panowie wspierali się wzajemnie i w restauracji DaMimmo zagościła na stałe lokalna mozzarella.
Nieco później Mimmo spotkał innego pasjonata, pochodzącego z Messyny na Sycylii, który pokochał Bergamo i chciał tu osiąść, a jego pomysłem na biznes było sprowadzenie owoców morza i ryb do miasta.

I tu jest może trochę odpowiedź na pytanie skąd w północnych Włoszech jest tyle pysznych owoców morza – są wszędzie w Mediolanie, w Bolonii, w Bergamo… Dzieje się to właśnie za sprawą pasjonatów, którzy przenoszą swoją pasję i swoje ukochane produkty z południowych miast i tworzą w ten sposób swój biznes i swój sposób na życie.
Przy okazji: spożywcze biznesy we Włoszech dalej działają tak samo, jak kiedyś: właściciele są tam obecni zawsze. Czy to restauracja, czy sklep, czy inny biznes… to jest ich styl życia.

U Mimmo, od powstania restauracji do dzisiaj, widać skupienie na prostocie, szacunku dla natury i pór roku, uhonorowanie tradycji jako punktu wyjścia do innowacji. Dużą wagę przywiązuje się tutaj do harmonii i wpływu na środowisko. Produkty stosowane w restauracji wybierane są z uwagi na jakość, pochodzenie i naturalność; pochodzą z lokalnych i najczęściej biologicznych upraw i wytwórni.

Obecnie Restauracja DaMimmo jest prowadzona przez trzech synów założyciela Mimmo i oni są obecni w restauracji każdego dnia. Restauracja jest bardzo ceniona, wymieniona w przewodnikach i bardzo znana, nadal zachowała swoją autentyczność. Wieczorem przy wyjściu spotkacie mamę obecnych właścicieli, żonę legendarnego Mimmo – Linę, która codziennie zagląda również do kuchni… { sam założyciel zmarł kilka lat temu; do końca życia był obecny w restauracji… }

W DaMimmo dania są niezwykle smakowite, smaki idealnie skomponowane, a składniki wyselekcjonowane. 

Znajdziecie tutaj włoskie klasyki, przysmaki regionalne z okolic Bergamo, a także smaki kalabryjskie i sycylijskcie – południowe, te na których wychował się założyciel i które darzył największym sentymentem. Risotto, domowe pasty i ravioli, owoce morza, mięsa, mnóstwo dań z serami… desery, kawa i absolutnie wspaniałe wina. Mnóstwo cudowności!

W każdej potrawie i każdym kęsie czuje się wszystko: starannie wybrane składniki, jakość produktów, serce włożone w przygotowanie, harmonię smaku… harmonia jest tutaj niezwykła, zarazem klasyczna i zaskakująca… przepysznie!

 

 

PIZZA

Osobna historia to pizza…

 

DaMimmo to jest Ristorante con Pizza { w  poście o Bergamo tłumaczę znaczenie określania restauracji; ta jest również pizzerią }. Pizzę serwują absolutnie genialną…
To jest najpierwsza pizza w mieście, DaMimmo serwowało ją jako pierwsza restauracja – i pamiętajmy, że założyciel był Chefem – mistrzem pizzy.
Ciasto jest autorskie i cudowne: długo dojrzewające – 36 godzin! , na naturalnym zakwasie { podejrzewam, że bez drożdży, albo z minimalną ilością }.

A to co na cieście – sama poezja… wyselekcjonowane cudowności, pochodzące od lokalnych dostawców, prosciutto i sery z certyfikatami, pomidory konkretnych odmian, najczęściej San Marzano DOP, warzywa…

Sery są absolutnie genialne, znajdziecie tu mozzarellę di bufala, mozzarellę fresca, ricottę staggionato, czyli dojrzałą { och, genialny smak… }.
No i pieczenie w tradycyjnym piecu opalanym drewnem bukowym. 

Upieczona pizza ma cieniusieńkie ciasto na całej powierzchni,z bardzo wysokim, cudownym brzegiem…

Samej pizzy margherita jest tutaj ponad 10 wariantów, każdy autorski { i oznaczony Margherita DOC DaMimmo }, każdy z konkretnym serem lub kombinacją… Sery pochodzące z konkretnego miejsca, z certyfikatem DOP.

 

W podobny sposób jak ciasto na pizzę, przygotowują w DaMimmo chleb, któy jest pieczony w tym samym piecu oplanym drewne. Jest absolutnie niezwykły i przepyszne… Z niego właśnie są grzanki do serwowanej bruschetty. A sam chleb można kupić w sklepiku naprzeciwko – Mimo. 

To też niezwykły pomysł : restauracja sprzedaje pyszne lokalne produkty, z których przygotowuje dania. A także niektóre dania, albo półprodukty, w wersji do zabrania do domu i przygotowania u siebie. Sklepik jest też barkiem, gdzie można szybciej i w mniej eleganckiej, ale bardziej ekonomicznej formie, ucieszyć się cudownymi smakami DaMimmo.

*

Restauracja mieści się w zabytkowym budynku, dawnym pałacu nazywanym Casazza, z XIV wieku. Zachowane fragmenty dawnej konstrukcji i murów są z szacunkiem i dumą pokazywane, i stają się częścią elewacji, wystroju u charakteru miejsca. Widzimy tu elementy architektoniczne pochodzących z różnych okresów – od czasów rzymskich po współczesne. Opowiadają o historii i charakterze miasta, a także o szacunku właścicieli dla historii i pochodzenia – również miejsca.


W restauracji napotykamy wiele przedmiotów historycznych, a także wydawnict i publikacji na temat Bergamo, historii i sztuki. 
We Włoszech często się spotyka takie podejście do przeszłości – szacunek, ale równocześnie dostępność i obcowanie z tym, co dawne. W ten sposób historia jest obecna i niejako żywa, a wspomnienia i ślady dawnych ludzi zachowane i dostępne.

W restauracji jedzenie jest przepyszne, panuje niezwykła atmosfera i bardzo mocno odczuwalna dedykacja właścicieli i obsługi, żeby robić pyszne rzeczy i żeby robić je dobrze.Uwielbiam ludzi z pasją, uwielbiam takie miejsca, rodzinne restauracje, więc polecam z całego serca.

To restauracja, która deklaruje:
Podstawą wszystkiego są surowce, które muszą być DOBRE I PIĘKNE. Muszą zostać przekształcone z szacunkiem, harmonią i delikatnością w potrawy, które zachowują podstawowe cechy, a mianowicie: DOBRE I PIĘKNE.
Zdaniem założycieli, i obecnych właścicieli, najważniejsze w prowadzeniu restauracji – a może w ogóle w życiu – są: codzienne zaangażowanie, dobry humor i świeżość surowców.
<3


PS.

Wchodząc, możecie mieć też wrażenie, że restauracja będzie bardzo droga – są białe obrusy, jest nastrojowe wnętrze, piękna zastawa, bardzo obfita obsługa kelnerska… i prosecco na powitanie!  
Ceny nie są tu wyższe niż w innych miejscach, nawet tych znacznie skromniejszych i bardziej prostych.

Zajrzyjcie koniecznie!


DaMimmo Ristorante con Pizza . Via B.Colleoni, 17 24129 – Città Alta – Bergamo 
godziny otwarcia: 12.00 – 14.30 & 19.00 – 23.00. wieczorem, a w wolne dni również w porze lunchu lepiej zrobić rezerwację.

* to nie jest wpis sponsorowany.
Zachwyciliśmy się miejscem, dlatego opisuję i gorąco polecam!


 

podobało Ci się, zgadzasz się, masz inne zdanie? napisz!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.