przygotowania do świąt – 15 kroków do wspaniałych świąt  By

przygotowania do świąt – 15 kroków do wspaniałych świąt

święta { dla mnie } to nie moment.  to cały okres dwóch czy trzech tygodni, od przed Wigilią do około 10 stycznia. a właściwie również sporo czasu wcześniej… to przygotowania i świętowanie… no właśnie, przygotowania…


święta – i całe przygotowania – dla mnie to duża rzecz.
to czas, gdzie powoli się wyciszam, jakbym z każdą kolejną czynnością dokładała jeden koralik do pełnego spokoju i przytulności…
święta to cała masa znaków i doznań: lampki i świece, choinki przed domem, wyglądanie śniegu, wzorki odbijane na kartkach i papierach, wyszukiwanie a potem chowanie prezentów przed domownikami, potajemne pakowanie { szeleszczące papiery }, serduszka i dzwonki, krasnale i renifery… gromadzące się pyszności,  kartki 'nie jedz tego to na święta’ , puszki z ciasteczkami, lukrowanie pierniczków…
jadalne prezenty, zaproszenia i wizyty, zapach choinki, żurawiny i grzybów…
w końcu, a może przede wszystkim właściwie, święta to czas i uwaga… myśli o bliskich, uwaga skierowana na osoby… to czas na czas…

aby święta mogły być takie, jak kocham – wspaniałe, ciepłe, spokojne, pełne czasu i uwagi – warto zadbać o różne sprawy wcześniej, żeby nie musieć się nimi zajmować kiedy przyjdzie czas świętowania, a także żeby nie padać na nos i faktycznie celebrować te piękne dni…

przygotowania do świąt:
15 KROKÓW DO WSPANIAŁYCH ŚWIĄT

z widokiem na stół | przygotowania do świąt

przygotowania do świąt lubię zaczynać wcześnie. no może nie od razu po świętach { choć niektórzy mają i tak 😉 }, ale zdecydowanie w listopadzie. dzielę przygotowania na etapy, każdy etap ma swój czas. jest czas na prezenty i kartki, czas na dekoracje, czas na pieczenie i gotowanie. a na samym początku jest logistyka, czyli planowanie. właśnie dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu wszystko się udaje. należę to tych osób, które lubią widzieć – jak zapiszę i zobrazuję, świat się porządkuje. dlatego robię tabelki, listy i kalendarz grudniowy. bardzo specyficzny!

1.
kalendarz grudniowy
{ kalendarz przygotowań świątecznych }

z widokiem na stół | przygoowania do świąt

kalendarz grudniowy to moje centrum logistyczne i centrum zarządzania.
kalendarz grudniowy to zwykły, ale niezwykły planner. to terminarz, w którym zazwyczaj ujmuję ostatni tydzień listopada { a czasem dwa } oraz grudzień aż do świąt. to tabelka z datami, gdzie po kolei wpisuję ważne rzeczy. { na końcu tej części posta, czyli na końcu punktu 1. znajdziecie link do pobrania kalendarza grudniowego 2023 }.

zdarzało mi się robić kalendarz – naprędce i rysować pospiesznie, ale potem zauważyłam, że im tabelka jest czytelniejsza i bardziej uporządkowana – tym lepiej układa moje myśli i działania, tym większy spokój wprowadza.

do kalendarza wpisuję wszystko, co ma się zdarzyć w tym czasie. wszystko, co związane ze świętami – ale szczerze: w tym czasie wszystko jest związane ze świętami – zatem wpisuję tam i fryzjera, i wyjazd służbowy, i pieczenie ciast, i zakupy świąteczne…

oto mój sposób korzystania z kalendarza: w ostatni lub przedostatni weekend listopada siadam i planuję strategicznie. wszystko wpisuję do kalendarza. zatem przedziały czasowe na prezenty, dekoracje zewnętrzne, dekoracje w domu, na porządki. konkretne daty zakupów świątecznych (rozwinięcie w następnych punktach) oraz terminowe czynności kuchenne: kiedy zacząć gotować bigos, aby zdążył nabrać smaku i kiedy nastawić wędliny dojrzewające. nie zapominam o kosmetyczce, zajęciach obowiązkowych typu wyjazd służbowy { również męża }. wpisuję przedstawienie szkolne, wigilię ze współpracownikami, spotkanie przedświąteczne z przyjaciółkami… wszystkie znane ustalone terminy. zobaczcie, jak to pięknie samo się porządkuje: od razu wiadomo, że nie będzie pieczenia pierniczków w weekend kiedy pracuję.

WAŻNE! zaplanujcie od razu dni przyjemności świątecznych: jarmark bożonarodzeniowy, spacer z rodziną żeby pooglądać rozświetlone miasto, czy kino. to ważne, aby przygotowania do świąt nie były tylko pracą – ale również relaksem i napełnianiem serca atmosferą.

wpisy koduję kolorystycznie: na niebiesko terminy nieprzesuwalne, najczęściej na zielono prace związane z domem i dekoracje, na czerwono prezenty, zakupy i wyjścia z domu, na czarno kulinaria… można też stawiać znaczki / ikony, ale kolory są szybciej rozpoznawalne.
poza pierwszą sesją planowania 😉 kalendarz zapełnia się sukcesywnie, z czasem jest mocno zapisany, pełen strzałek i odnośników (a czasem bywa, że trzeba zrobić drugi 😉 ). sprawy załatwione oznaczam ptaszkiem i wykreślam. to bardzo poprawia nastój – kiedy możemy zobaczyć postęp naszych działań.

z widokiem na stół | przygotowania do świąt

tutaj DO POBRANIA KALENDARZ GRUDNIOWY 2023  w dwóch wariantach z gwiazdkową grafiką,
a tutaj GRUDNIOWY NOTATNIK 2023 – przydatny notatnik z motywami świątecznymi, do wydruku >>> wszystko w jednym : okładka okolicznościowa, listy wydarzeń, prezentów, dekoracji, menu i zakupów { o listach piszę poniżej }, kalendarz grudniowy, planer tygodniowy i na koniec : przesłanie… >>> { po wydrukowaniu można przedziurkować i związać wstążeczką albo sznureczkiem, i mieć w ten sposób swój własny unikalny notes-planer świąteczny }

2.
planowanie: lista prezentów. lista dekoracji. lista dań. i lista zakupów

z widokiem na stół  |  przygotowania do świąt

oprócz kalendarza robię listy.

LISTA PREZENTÓW.
nie wyobrażam sobie życia bez tej listy…. organizujemy dużo prezentów, wyręczamy babcie, doradzamy mamom, i nie wiem jak moglibyśmy to zrobić i nie pomylić wszystkiego bez listy. więc lista prezentów.

LISTA DEKORACJI
jeśli planujesz lub chciałabyś więcej akcentów świątecznych w domu niż tylko choinkę – warto zaplanować to również. na jakie dekoracje masz, gdzie je umieścisz, kupisz gotowe, a może zrobisz sama? jakich elementów będziesz potrzebować?

LISTA DAŃ na wigilię i święta, ciast i ciasteczek.
no tak. to wszystko co ma koniecznie być przygotowane, co domownicy i goście uwielbiają. tak, żeby była możliwość rozpisać w czasie.
to co możliwe staram się ugotować wcześniej, a niektóre rzeczy po prostu wymagają wcześniejszego zadbania.
właśnie – tu ważna rzecz: przy planowaniu świątecznego menu warto uwzględnić czas potrzebny na gotowanie oraz to z jakim wyprzedzeniem można przygotować danie. żeby nie okazało się potem, że trzeba wiele potraw przygotować dzień przed wigilią.

z widokiem na stół | przygotowania do świąt

LISTA ZAKUPÓW.
to oczywistość i chyba wszyscy je robią przed świętami. moja jest wyrafinowana – kilka lat temu zebrałam się i zrobiłam listę świątecznych ulubieńców w komputerze, w arkuszu kalkulacyjnym. wypisałam składniki z przepisów, które zazwyczaj używam na święta. większość dań powtarzamy z roku na rok, bo wszyscy lubią. jeśli dochodzi nowe danie – dopisuję do listy. sortuję listę po składnikach, składniki się grupują, sumuję – i już wszystko wiem. raz wykonana praca procentuje przez lata.

listę prezentów, listę dekoracji i listę dań ogarniam w tym samym czasie, kiedy rozpoczynam kalendarz.
lista zakupów może być zrobiona chwilę później.

3.
rękodzieło: kartki, ręcznie robione prezenty, zawieszki do prezentów, elementy dekoracji

z widokiem na stół | choinkowo, gwiazdkowo

rzeczy przygotowane ręcznie… robimy kartki, zawieszki do prezentów { będzie na blogu plik do pobrania z gotowymi szablonami i grafikami }, w zeszłym roku robiliśmy – czyli malowaliśmy – papier do pakowania prezentów. zawsze coś się znajdzie. w najskromniejszym wydaniu samo wypisywanie kart pocztowych. więc te wszystkie ręczne kreatywne prace staram się również robić wcześnie. najpóźniej na samym początku grudnia. w listopadzie jest również czas na kalendarz adwentowy, jeśli chcecie go zrobić.

zazwyczaj też w tym czasie – jeszcze przed grudniem – robię moje doroczne zakupy rękodzielnicze. kupuje hurtowo rafię {duże paczki po kilka złotych}, całe rolki wstążeczek w podobnych cenach, blankiety na kartki pocztowe i kolorowe koperty, tekturki na zawieszki, arkusze papierów kolorowych, dekoracyjny, specjalnych… zawsze kupuje te rzeczy przez allegro, ceny są nieporównywalnie niższe – na moje wstążki w pasmanterii wydałabym fortunę… polecam internetowe pasmanterie i sklepy florystyczne – tam można znaleźć prawdziwe cudeńka, jak stożki z sizalu czy małe drewniane choinki.
inne dobre źródło elementów dekoracyjnych to bazarki, czy jarmarki. znajdziecie tam na przykład ozdoby wiklinowe, zazwyczaj jednak trzeba będzie zapłacić więcej.

4.
prezenty

z widokiem na stół | przygotowania do świąt

co roku mam plan, żeby wszystkie prezenty kupić w listopadzie, i zazwyczaj to się nie udaje. ale faktycznie zdecydowaną większość prezentów kupuję wtedy. mniej ludzi w sklepach, mniejsze tłumy, czasem większy wybór, więcej czasu i mniej stresu… no i w ten sposób nie zostawiam na ostatnią chwilę. sporą – i coraz większą – część prezentów kupuję przez internet. to kolejny powód, aby zrobić to wcześniej – aby przesyłki nie utknęły w świątecznym korku pocztowo-kurierskim, i aby uniknąć kolejnych napięć.
o prezentach – jak sprawić, aby były niezwykłe – można przeczytać w postach:
prezenty osobiste – 10 pomysłów na niebanale prezenty
prezenty osobiste – 10 pomysłów na prezenty nieoczywiste
na blogu znajdziecie też PREZENTOWNIKI – czyli przewodniki po wartościowych przedmiotach, idealnych na prezenty:
PREZENTOWNIK KAWA
PREZENTOWNIK KSIĄŻKI
PREZENTOWNIK KSIĄŻKI DLA DZIECI
POLECAJKI GRUDNIOWE
{ tu również prezenty dla siebie 🙂 }
PREZENTOWNIK 7 : książki, zawsze książki
zapraszam,
zaglądajcie!

5.
dekoracje na zewnątrz

u mnie to już początek grudnia… dekoruję wejście do domu, wieszamy światełka przed domem, czasem wokół okien, a czasem rozświetlamy taras. nawet mieszkając w bloku można wprowadzić dodatkowy nastrój dekoracjami na balkonie, na okiennej szybie czy na drzwiach do mieszkania. polecam pinterest jako źródło inspiracji – wystarczy wpisać anglojęzyczne hasła 'christmas’ 'decoration’ i 'outside’, albo 'window’…

6.
porządki generalne i pomysły… { a może przemalujemy ścianę? }

nie jestem entuzjastką 'generalnych porządków ’ przed świętami, ale niektórzy są – jeśli do niech należysz zaplanuj je na początku grudnia, żeby nie zostać z tym na ostatni moment. u mnie w ramach porządków przedświątecznych jest lekkie przestawianie, zmiana dekoracji, a czasem mebli… czasem nagle pojawia się pomysł: a może ta ściana powinna być jasna, tak pięknie pasowałaby do drewnianej choinki… i lubię mieć czas na takie akcje. więc tak: porządki, przemeblowania i inne rewolucje zaplanujmy na początek grudnia.

7.
dekoracje w domu

z widokiem na stół | przygotowania do świąt

u mnie jest ich dużo, i zazwyczaj nie robię wszystkiego w jednym rzucie. zaczynam w okolicy mikołajek – lubię aby w tym dniu na stole były już akcenty świąteczne, więc zazwyczaj rośliny świąteczne { czasem gwiazdy betlejemskie, a czasem mini-choinki } trafiają do domu już wtedy. mam przy stole specjalną skrzynkę, w którą wsadzam rośliny… potem dekoracji przybywa, i w okolicy 10 grudnia dom wygląda jakby święta były już! { ja to uwielbiam. czasem z córką włączamy już pastorałki… }

8.
pakowanie prezentów

nie zostawiajcie na ostatnią chwilę! staram się wygospodarować czas – tak aby nikt mnie nie nakrył – pomiędzy końcem listopada, kiedy mam już zasadniczą część prezentów, a 15 grudnia – żeby zapakować tę lwią część. żeby w noc przed wigilią dopakować już tylko ostatnie niedobitki. to kolejny powód, dla którego warto zadbać wcześniej o opakowania, zawieszki i dekoracje – te z punktu 3.
'od zawsze’ również prezenty gromadzą się u nas sukcesywnie. to jakby odwrócenie kalendarza adwentowego: nie dostajemy codziennie prezentu, ale wielokrotnie rano zauważamy, że prezentów pod choinką lub w skarpetach… przybyło!

9.
zakupy świąteczne część 1

z widokiem na stół | przygotowania do świąt

pierwszą część zakupów robimy zazwyczaj w pierwszym tygodniu grudnia. wtedy kupujemy wszystkie suche produkty, napoje, puszki, słoiki, czekolady… to co się nie psuje i nie musi być świeże. a także elementy dekoracji, serwetki, świece i wszystkie tego typu rzeczy.
w tych zakupach również znajdują się składniki potraw przygotowywanych z wyprzedzeniem – chociażby bigos lub wędliny dojrzewające { te trzeba nastawić 11 grudnia najpóźniej } . dlatego produkty na te potrawy trzeba mieć odpowiednio wcześnie. dlatego też tak ważne jest planowanie – z puntu 2.

10.
kulinaria – dania z wyprzedzeniem

z widokiem na stół | pierniczki pepparkakor

to nie jest jeden konkretny termin w kalendarzu, zazwyczaj to jest okres.
na święta robię mnóstwo rodzajów ciasteczek, i tę czynność rozkładam na kolejne weekendy. wiecie, że na przykład pierniczki można przechowywać bardzo długo? my pieczemy je zazwyczaj w pierwszy weekend grudnia, a lukrujemy w kolejny. pieczemy – bo u nas to już cała tradycja. robimy to zawsze razem z moją mamą i córką – takie nasze trzypokoleniowe pierniczenie. słuchamy pastorałek i mamy naprawdę cudowny czas { o naszym piernikowych spotkaniach możecie poczytać TUTAJ}.
więc pierniczki, ciasteczka różne, bigosy, wędliny dojrzewające { PRZEPISY TUTAJ– spróbujcie, bardzo, bardzo watro zrobić wędliny w domu } i farsz do pierogów robię zawsze z dużym wyprzedzeniem. podobnie sos żurawinowy, czy cudowne bakaliowe nadzienie 'mincemeat’ do świątecznych gwiazdkowych babeczek { PRZEPIS TUTAJ– niech Was nie zmyli nazwa, nadzienie jest przepyszne, pełne bakalii i żurawiny, z korzenną nutą. }

11.
stół i otoczenie

nigdy, przenigdy nie zostawiajcie POMYŚLENIA o stole na wigilijne popołudnie czy nawet poranek. podarujcie sobie tę cząstkę spokoju – i luksusu – i pochylcie się nad stołem choćby kilka dni wcześniej. jeśli nie przemyśleliście stołu przy temacie dekoracji – punkt 7. —> teraz jest na to czas. jaki obrus, jakie talerze, jakich półmisków potrzebujecie, i czy wszystko macie. a może właśnie w tym roku wolałabyś obrus złoty, a nie tradycyjnie biały?
{ u mnie obrus pojawia się na stole wyłącznie na święta. czasem, niezmiernie rzadko jest biały. nie mam ambicji, aby co roku stół był w stylu 'jakiego jeszcze nie było’ ale relatywnie często zmieniam wygląd świątecznego stołu. bywał choinkowo-piernikowy, złocisty z motywem gwiazdeczek, czerwony, w odcieniach wina… jaki będzie w tym roku? nie wiem jeszcze 🙂 }

12.
zakupy świąteczne część 2

druga tura zakupów jest u mnie zazwyczaj około połowy grudnia i zawiera większość składników potrzebnych do przygotowania świątecznych dań. w tej porcji zakupów kupujemy dosłownie, wszystko, co nie musi być kupione dzień czy dwa przed  świętami.
część zakupów robię przez internet, do sprawdzonych miejsc stacjonarnych wysyłam męża { z listą 😉 }, a najbardziej ulubione odwiedzam sama.
to też odpowiedni moment na zamówienie potraw, jeśli posiłkujecie się takimi rozwiązaniami. mój ulubiony lokalny punkt, w którym pani Zosia robi genialne śledzie z cebulką { ja akurat nie cierpię ich przygotowywać i NIGDY nie robię sama } i pyszną sałatkę jarzynową zazwyczaj przyjmuje zamówienia do 15 grudnia.

13.
kulinaria – tuż przed świętami

z widokiem na stół | rolada z indyka z żurawiną

główna pula przygotowań kulinarnych. pieczenie, zupy, ryby w galarecie. u mnie zawsze najintensywniejszy jest ostatni weekend przed świętami oraz dwa ostatnie dni.
wszystko, dosłownie wszystko czego nie musisz zrobić w Wigilię – zrób wcześniej.

w ostatnich dniach przed świętami przydają się szczegółowo rozpisane plany, żeby poszczególne czynności miały określoną kolejność i układały się w sensowną całość. { pamiętaj, że masz jeden piekarnik 😉 }

14.
zakupy świąteczne część 3

trzecie zakupy to te, które trzeba zrobić tuż przed – świeże ryby, mięsa, owoce i warzywa – te, które nie poleżą a powinny być jak najświeższe.
te sprawunki zawsze powierzam mężowi, podobnie jak odbiór zamówionych produktów.

15.
ostatnia chwila – tylko niezbędne prace
{ oraz to o czym się zapomniało } 

z widokiem na stół | radosna czerwona sałatka

na koniec zostawiam tylko te czynności, które rzeczywiście muszą być zrobione tuż przed. z kulinariów sałatki, świeże dania rybne, niektóre słodkości.
trochę czasu dla siebie – na dobry wygląd i jeszcze lepszy nastrój.
i zawsze, zawsze zachowuję sobie jakieś 2 godziny czasu na rzeczy, o których zapomniałam, albo na coś… co pójdzie nie tak.

a dalej… już same cudowności, przyjemności, czułości…

cudownych przygotowań!


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

24 komentarze

 1. Uwielbiam święta i choć jestem zmęczona po przygotowaniach , to jest to takie miłe zmęczenie 🙂
  Bardzo dobrze to wszystko zaplanowalaś 🙂

 2. wooow! podziwiam za taką systematyczność i planistyczne podejście do świąt 🙂

 3. Przyznam, że nie planuję, ja z tych, co idą na żywioł, choć oczywiście pewne przemyślenia czynię sporo przed świętami. 🙂

  1. Ale to pewnie też już kwestia wielu przygotowanych i przeżytych świąt. 🙂

 4. Od lat nie czuję magi świąt. Za szybko wszystko się zaczyna, przygotowania są męczące a czas świąt mija tak szybko

  1. wielka szkoda…
   dlatego właśnie przygotowania przemeniam w przyjemność, a cały okres świąteczny wydłużamy – trwa u nas naprawde długo, dla wszystkich starczy radości.
   aż mi się smutno zrobiło, współczuję… spróbuj może inaczej spojrzeć na przygotowania, może w tekście znajdziesz rady dla siebie!
   pozdrawiam!

 5. W ten weekend planuję właśnie zrobienie ozdób! Będę próbować z suchą porcelaną <3

 6. Świetny pomysł z tym planowaniem. Będę miała na uwadze taki sposób, kiedy już sama będę organizowała święta 🙂

 7. Grunt to plan, bez plany wkrada się chaos. A tu jest plan naprawdę rozbudowany. 😉

 8. Mój kalendarz grudniowy wygląda dokładnie tak samo. 🙂

 9. Przyznam, że ja dopiero zaczynam planowanie na tydzień przed świętami, wcześniej rodzą się luźne koncepcje i pomysły, później je dopracowuję. 🙂

 10. Świetny wpis 🙂 Wiele Twoich rad przyda mi się w tym roku w organizacji świąt. Może nie będą one tak nerwowe jak to było ostatnio…

 11. Pierwszy raz widzę, jak ktoś ma tak świetnie zorganizowane Święta. 🙂

 12. Świetny wpis! Fajnym pomysłem jest kalendarz – nigdy nie planowałem grudnia, a zawsze miałem poczucie, że ze wszystkim jestem w plecy. Muszę spróbować!

 13. smileyprojectpl

  Świetna lista 😉 Na pewno ułatwi to ogarnięcie całych świąt 🙂

 14. Każdy z Nas uwielbia świąteczne przygotowania 🙂 już z niecierpliwością na nie czekam 🙂

 15. Ja w tym roku niestety, pracuję w święta… Ale dla rodziny przygotuję super jedzenie. Mam nadzieję, że zainspirują mnie Twoje porady!

  1. będzie również specjalny post zbierający przepisy świąteczne, jakoś za tydzień, zapraszam!

   1. Już nie mogę się doczekać!

 16. To pierwszy tekst o tematyce świątecznej, który przeczytałam w tym roku. Zazwyczaj jeszcze w listopadzie odpuszczam sobie te wszystkie „świecidełka”, ale bardzo ciesze się, że dziś trafiłam na Twój wpis. Nie podchodziłam nigdy do świąt w taki sposób, a teraz zrozumiałam, że może warto, a później, bliżej świąt będzie mniej stresów 🙂 Bardzo przyjemny i przydatny tekst. Oczywiście częstuję się kalendarzem 😉 Pozdrawiam

 17. Listopad (urodziny wielu bliskich osób) i grudzień (wiadomo – święta) to dwa miesiące w roku, kiedy mój kalendarz jest wyjątkowo popisany 😉

 18. Warto wziąć pod uwagę te podpowiedzi, jak urządzić wspaniałe święta. Często nie jesteśmy przygotowani i wychodzi klapa, a tak chcemy przed rodziną pokazać się z najlepszej strony, no i przede wszystkim sobie zaplanować miły czas.

 19. Bardzo cenne wskazówki, szczególnie dla mnie,bo ja zawsze mam tendencję do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę.

 20. Święta Bożego Narodzenia to piękny czas i warto się do nich odpowiednio wcześnie przygotować.

podobało Ci się, zgadzasz się, masz inne zdanie? napisz!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.