z widokiem na stół książki na lato 2018 | z widokiem na stół

książki na lato 2018  By

książki na lato 2018

lato przynosi tyle cudowności…. pośród wszystkich innych, latem zwykle mamy więcej czasu, chętnej siadamy, żeby odpocząć, poleżeć w hamaku…


Lato przynosi tyle cudowności….
Kolejno wszystkie sezonowe owoce i warzywa, dłuższe dni, cieplejsze słońce, poczucie beztroski… Koniec szkoły, urlopy i ogólnie tryb wakacyjny, wyjazdy i podroże, leżakowanie na tarasach i hamakach… Zwykle w lecie mamy więcej czasu i żyjemy trochę bardziej leniwie { choć to leniwie może przybierać formę ciągłych podróży w ulubione zakątki 😉 }.
Niemniej : latem zwykle mamy więcej czasu, chętnej siadamy, żeby odpocząć, poleżeć w hamaku. Wtedy jest okazja, aby zajrzeć do dobrej albo pięknej książki, poznać nowe historie, miejsca, smaki, zachwyty…

z widokiem na stół | książki na lato 2018

W wolniejszej letniej chwili warto zajrzeć do inspirujacych książek, również choć nie tylko kulinarnych {no pewnie! }, zainspirować się, zyskać nową perspektywę albo pomysły. Czasem warto też pochylić się i przemyśleć swoje zwyczaje, a nawet filozofię życia – zależy jak głęboko chcecie sięgnąć… żyć bardziej świadomie, bardziej w zgodzie z sobą.

książki na lato

Przedstawiam moją osobistą selekcję książek na letnie okoliczności…

z widokiem na stół | książki na lato 2018

‚Chleb’ – czyli piekarnicza biblia domowego piekarza – nie potrzebuje rekomendacji.
Nowe wydanie, z pięknym zdjęciem autorstwa Elizy Mórawskiej na okładce, uśmiecha się do nas z półki. Powiem szczerze, książka odstrasza opasłością oraz tekstowym layoutem – to wielki bryk. Nie warto jednak zrażać się brakiem obrazków : morze wiedzy i mnóstwo do zaczerpnięcia wynagradza wszystkie nieatrakcyjności wyglądu tej książki. To wspaniały podręcznik. Tutaj wszyscy piekarze i piekarki, domowi chlebotwórcy, prowadzący warsztaty, piekący chleb dla swoich rodzin i na targi śniadaniowe są zgodni : to najlepszy i najważniejszy podręcznik o pieczeniu chleba.

CHLEB • Jefrrey Hamelman • Grupa Wydawnicza Foksal, Buchmann • Wydanie nowe 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Zupełnie inna w odbiorze, cudowna książka Moniki Waleckiej ‚Opowiadania drewnianego stołu’, zabierze Was w podróż z Moniką, przez jej fascynacje i smaki.
Piękne historie, inspirujące przepisy, cudowne zdjęcia Moniki i niezwykłe ilustracje  Ewy Jarockiej i Magdaleny Valencia… Podtytuł książki: 125 przepisów, jak sprawić przyjemność sobie i bliskim mówi o tej książce niemal wszystko.
Na początku znajdziecie wstęp, opowieść Moniki o jej historii kulinarej i powstaniu książki, dalej ciekawe rozdziały czym gotować i jak robić zakupy, pełne cennych rad. A dalej 125 przepisów na pyszne dania, każdy z krótkim wstępem i dokładnym opisem, każdy ze zdjęciem i powplatanymi ilustracjami. Cudowna książka!
Wyposażona w tasiemkową zakładkę, spis treści i indeks – wszystko, czego potrzeba!

Opowiadania drewnianego stołu • Monika Walecka • Wydawnictwo HELION, Septem • 2017


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Bardzo praktyczna i łatwa do używania ‚Pora na Lunch’ – przewodnik po daniach na posiłek w środku dnia, taki który zabierzesz ze sobą, gdziekowiek niesie Cię dzień.
Na początku książki znajdziemy lunchowy manifest, w którym autorki pokazują jak ważnym posiłkiem jest lunch – to przecież nasz główny posiłek w ciągu dnia… Dalej mamy lunchowy niezbędnik, czyli krótki poradnik na temat pojemników i sposobów pakowania jedzenia na wynos. Oraz listę wyposażenia, które warto mieć w miejscu gdzie jemy nasz lunch – w pracy, w szkole, w drodze – czyli w torbie…
Zasadniczą część książki stanowia przepis podzielone na siedem grup tematycznych. Każdy przepis ułożony jest wg timingu – co robimy rano ( a czasem jeszcze wieczorem porpzedniego dnia), a co w porze lunchu. Na końcu kjsiążki praktyczne dodatki: o planowaniu, menu tygodniowe ( wegetariański, egzotyczne, zdrowe, zimowe i rozgrzewające… 8 różnych wriantów! ), indeks.

Pora na lunch • Caroline Craig & Sophie Missing • Grupa Wydawnicza Foksal, Buchmann • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Kolejna pozycja w mojej letniej biblioteczce ‚Gotuję, nie marnuję’ jest już trochę bardziej filozoficzna, kierunkuje na podejście Zero Waste…
Może nie zero, ale Less Waste to na pewno kierunek w którym powinniśmy wszyscy zmierzać. Znajdziecie tu sporo przepisów na wykorzystanie resztek i pozostałości, na dania typu ‚coś z niczego’… Najważniejszą inspiracją płynącą z lektury jest przekonanie, które warto w sobie zbudować, że niemal każdy przepis można tak dostosować, aby wykorzystać zawartość lodówki i szafek kuchennych, i zużyć w pierwszej kolejności to, co mamy, a nie kupować następnych składników…
PS. tutaj na moim blogu znajdziecie też sporo przepisów z kategorii NO WASTE : ryż rozmaitości, muffiny z podwiędłych warzyw, makaron ryżowy z warzywami lisciowymi… zajrzyjcie >> ZERO WASTE.

Gotuję, nie marnuję • Sylwia Majcher • Grupa Wydawnicza Foksal, Buchmann • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Podążając za ideą Zero Waste nie sposób nie sięgnąć po ‚Pokochaj swój dom’ – klasykę orędowniczki, prekursorki i nadal chyba największej entuzjastki filozofii Zero Waste Home, Bea Johnson.
Ciekawa i pouczająca historia, skracając i spłycając mówiąca o tym, jak nie warto się spinać za mocno, tylko znaleźć swój własny złoty środek. Autorka wcielila w życie Zero Waste do tego stopnia, że jej rodzina wytwarzała w pewnym okresie 12 litrów śmieci w roku, a wszystko, naprawdę wszystko było naturalne, degradowalne, do powtórnego użycia… łącznie z wytwarzanym z mchu papierem toaletowym! Potem szczęśliwie zrezygnowała z radykalnej postawy i znalazła swoją równowagę.
W książce znajdziecie sporo bardzo praktycznych porad, sposobów na unikanie produkowania śmieci w najróżniejszych życiowych aspektach. Bardzo warto zajrzeć!

Pokochaj swój dom • Bea Johnson • Agora • 2017


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Lato to też idealny moment do zatrzymania na chwile i celebrowania codzieności. Warto wręcz wyrobić sobie taki nawyk. Tu przychodzi z pomocą ‚Manufatura codzienności’, książka Joanny Matusiak, znanej z instagramowego profilu Manufaktura Splotów.
Książka jest w zasadzie kompilacją IG autorki, pełną opowieści o codzienności widzianej świadomymi oczami, z zachwytem patrzącymi na krople rosy, rozwjający się pączek, zachodzące slońce, ale również babulinkę sprzedająca na rogu maliny i lewkonie z własnego ogrodu… Myśli zawarte w książce są często zaskakujące, choć proste; jednocześnie mądre i głębokie, oraz lekkie i pozbawione patosu. Joanna pisze cudownym językiem, czyta się z przyjemnością.
W książce mnóstwo skrawków życia autorki uchwyconych aparatem telefonicznym, oraz trochę niezwykłych zdjęć Trufli… { znacie Truflę? o jej niezywkłej książce pisalam tu >> TU! }

Manufaktura codzienności • Joanna Matusiak • Wydawnictwo HELION, Sensus • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Lato to wyjazdy i podróże…
Ciekawa jestem jakie Wy macie zwyczaje, ja staram się ograniczać ilość zabieranych w podróż książek: uwielbiam ekplorować miejsca, w których jestem i czerpać z nich całą sobą, więc książki często wracają nietknięte… Zatem zabieram mało książek, i im dalszy wyjazd – tym mniej. Maksymalnie dwie.
W tym roku zabieram zdecydwanie Manufakturę codziennosci oraz Mindshift.

z widokiem na stół | książki na lato 2018

‚Mindshift’ to niezwykle inspirująca książka.
Autorka Barbara Oakley prowadzi badania nad ludzkim umysłem od lat. Stawia i uzasadnia śmiałą tezę, że można zmienić wszystko w swoim życiu. Można odnaleźć swoje pasje i rzeczy, które cieszą naprawdę i można je rozwijać. Nasze ograniczenia tworzą się i tkwią w naszym umyśle! W książce też sporo wskazówek jak przeprowadzić zmiany, historie, opowieści i pomysły. Otwierająca umysł i zmianiająca życie… w każdym razie pokazująca taką możliwość.
Świetna na wakacje, z których wyniknie coś naprawdę fajnego dla nas, na dłużej.

Mindshift • Barbara Oakley • Wydawnictwo HELION, Sensus • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Idąc tropem liteteratury traktującej o naszych umysłach i schematach trafiłam na ‚Jedno i już’. 
To ciekawa pozycja, z kregu popularnej literatury psychologizującej, oraz socjologizującej, rozprawiająca się z mitami i stereotypami wychowywania jedynaków. Temat jest mi, matce jedynej córki, bliski i osobisty. Nigdy nie miałam problemu z tym, że mam jedno dziecko, niemniej piętno jedynaka gdzieś tam zaprząta moje myśli. Nie uważam, aby problem w Polsce był tak głeboki, jak w ojczyźnie autroki – USA, niemniej książka warta jest przeczytania. Pokazuje, jak nieprawdziwe potrafią być stereotypy, ale także jak dom rodzinny wpływa na dalsze życie. Lekko napisana, momentami zabawna, zaskakująca i skłaniająca do myślenia. W sam raz na lato!

Jedno i już • Lauren Sandler • Grupa Wydawnicza Foksal, Buchmann • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Przed wyjazdem, albo jeśli nie macie planów wyjazdowych, bardzo, bardzo warto zajrzeć do ‚Odetchnij od miasta’.
To niezwykły przewodnik po domach gościnnych w Polsce. Wiedzie nas w szczególne, piękne i pełne klimatu miejsca. Autorka przedstawia 62 domy gościnne poprzez ich gospodarzy – to oni w domach jest najważniejsi! Przeglądam i czytam tę książkę od dwóch dni i nie mogę się oderwać. Zaznaczam sobie miejsca naszych przyszłych wyjazdów, te relane i te w głowie…
z widokiem na stół | książki na lato 2018

Widzicie kolorowe zakładki na zdjęciu? To moje must-see, must-be w poszczególnych regionach kraju.
Znajdziecie tu Fajne Miejce nad Baltykiem, i Fajne Miejsce na Warmi, Starą Szkołę, Dom Morgana, Kwaśne Jabłko i mnóstwo, mnóstwo innych… Domy podzielone tematycznie na sekcje: świetna kuchnia, dla dzieciaków, święty spokój, inspiracja, życie na wsi, według ich głównej, wiodącej cechy. Niemniej większość z nich spełni co najmniej kilka z tych założeń i pasuje do kilku kategorii…
Przewodnik jest absolutne fantastyczny, właściwie zazdroszczę autorce, Aleksandrze Bogusławskiej z bloga www.duzepodroze.pl, że go stworzyła – sama chętnie bym to zrobiła!
Polecam serdecznie!

Odetchnij od miasta • Aleksandra Bogusławska • Grupa Wydawnicza Foksal, Buchmann • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Kontynuując wyjazdy palcem po mapie, jeśli nie macie możliwości wyjechać, a tęsknicie – znakomicie sprawdzi się ‚Slow West Wege’.
To opowieść o niezwykłym miejscu, niezwykłych ludziahc, któzy stworzyli to miejsce, o ich życiu i kuchni… Przepisy kulinarne, piękne fotografie, opowiadania o każdej z czterech pór roku, pełna osobistych emocji, refleksyjnych historii, celebracji życia i prostoty. Z książki emanują pozytywne wibracje, satysfakcja z życia codziennego, miłość i zachwyt pięknem przyrody, ukojenie… to piękna książka!
No i zawsze pozostaje nadzieja, że uda się wygospodarować choćby 2 czy 3 dni i wyskoczyć do miejsca tych cudowności, do domu gościnnego U Lokusza na Dolny Śląsk. To przecież niedaleko!

Slow West Wege • Katarzyna Kędzior • Wydawnictwo Babaryba • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

No i ‚Wszystkie poranki świata’!
To książka, z którą zjecie śniadanie w najodleglejszych zakątkach świata! Znajdziece tu 40 śniadań, każde z innego miejsca na świecie. Świetny pomysł na wolniejszy czas w domu, albo na działce… kulinarna  podróż, bez wyjeżdżania! Przepisy są ciekawe, a wiele z nich świentnei nadaje się równeiż na przekąskę w ciągu dnia, deser, albo podwieczorek.
Książka jest też śliczna! Pełna zdjęć i ilustracji, oraz ilustracji na zdjęciach – ciekawy pomysł autorski Elisy Paganelli i Laury Ascari.
Serdecznie polecam, na wakacje i nie tylko!

Wszystkie poranki świata • Elisa Paganelli i Laura Ascari • Grupa Wydawnicza Foksal, Buchmann • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Latem, jak w żadnej innej porze roku, chętnie sięgamy po koktajle owocowe i warzywne. I tu warto się zainspirować i roszerzyć spektrum składników i receptur. Pomogą w tym książki z serii ‚Zielone koktajle’. Najnowsza, traktująca o dietetycznych i odchudzających koktajlach, dodatkowo pomoże w utrzymaniu diety i poprawieniu sylwetki. Wydana konsekwentnie, w tej samej wesołej i bogatej stylistyce co poprzednie pozycje serii.
Książki z tej serii zawsze rozpoczynają się merytorycznym wstępem z mnóstwem ciekawych informacji. No i zawierają indeks po składnikach – absolutnie przydatny, czy wręcz niezbędny, jeśli poszukujemy sposobu na zużycie konkretnego składnika zalegającego w lodówce. Bardzo przydatna książka
ps. O poprzednich pozycjach serii możecie przeczytać tu >> TU!

Zielone koktaile odchudzające i dietetyczne • Wydawnictwo Publicat • 2018


z widokiem na stół | książki na lato 2018

Na letnisku jak na letnisku.
Słońce wyściela zakamarki uliczek, lekki ciepły wiatr smaga twarze. Co chwila spotykamy maliny albo czereśnie sprzedawane bezpośrednio przez hodowców, z małych przenośnych stolików, albo wyłożone na trawie w ogródkach. Rozgrzane w słońcu maliny pachną obłędnie… Pani Stefania zaczęła już przetwarzać wiśnie i okolice jej domostwa otacza zniewalający aromat.
A ja…. poleżę jeszcze w hamaku, wypiję lemoniadę. Obliżę palce lepkie od soku z malin i zajrzę z powrotem do książek…
Trwaj, chwilo… lato, trwaj!

książki na lato w moich fotografiach

 

8 komentarzy

 1. Opowiadania drewenianego stołu to coś dla mnie! Piękne okładki i zdjęcia!!

 2. Mindshift chętnie przeczytam.

 3. Chlebkowi mówię stanowcze nie! Kilka razy próbowałam zrobić go sama, tyle samo razy nie wyszło, a Uraz został na całe życie 🙂

  A teraz już tak całkiem na poważnie – jako książkoholiczka czytam głównie belerystyke, więc lubię czasami zajrzeć i dowiedzieć się, co słychać w „literackich” kulinariach, zwłaszcza jeżeli wpis jest wzbogacony tak pięknymi zdjęciami

  Myślę, że kilku pozycjom przyjrze się dużo bliżej

 4. Sympatyczne propozycje czytelnicze, do każdej chętnie bym zajrzała. 🙂

 5. Po każdą z tych książek chętnie bym sięgnęła. 🙂

 6. Z taką ilością książek nie można się nudzić

 7. Zaintrygowała mnie „Manufaktura codzienności” 🙂

  1. bardzo warto zajrzeć!

podobało Ci się, zgadzasz się, masz inne zdanie? napisz!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.